بایدها و نبایدهای املاک اوقافی

از بنگاه معاملات ملکی بیرون می آید و می گوید: آخر نفهمیدم فرقش چیه!

املاک اوقافی را می گوید. پیش آمده است کسانی که در جست و جوی خانه هستند با این واژه مواجه شوند و ندانند دقیقا خانه های اوقافی چه تفاوتی با سایر خانه ها دارند. حال ما برایتان از تفاوت املاک اوقافی می گوییم تا هنگام خرید ملک با ذهنی آزاد بهترین انتخاب را انجام داده و در نهایت از خرید خود راضی باشید.

املاک اوقافی به چه املاکی گفته می شود؟

بسیاری از مردم فکر می کنند املاک اوقافی املاکی هستند که متعلق به فرد دیگری بوده و یا اداره اوقاف جهت در اختیار گرفتن آن تلاش می کند. اما باید بگوییم این طرز تفکر کاملا اشتباه است.

در واقع باید بگوییم ملک اوقافی به ملکی گفته می شود که در گذشته فردی زمین آن ملک را وقف کرده و اداره اوقاف که در واقع متولی این زمین ها و یا این املاک است، آنها را با اقساط 99 ساله به افراد دیگر می فروشد و خریدار متعد می شود که هر سال مبلغی به اداره اوقاف داده که در واقع این مبلغ همان اقساط 99 ساله است که پرداخت می شود. باید تاکید کنیم که این مبلغ بسیار کم است و قرار نیست باری سنگین بر دوش خریداران این املاک باشد.

املاک اوقافی، املاکی ارزان و مطمئن

بسیاری از مردم فکر می کنند که املاک اوقافی به دلیل اوقافی بودنشان املاکی هستند که اجازه ساخت و ساز ندارند و به اصطلاح املاکی مورد دار هستند. اما باز هم باید بگوییم این باور کاملا نادرست است.

از طرف دیگر این املاک به دلیل ارزان بودن برای افرادی که از لحاظ مالی دچار مشکل هستند، بسیار مناسب بوده زیرا قیمت این ملاک از املاک مشابه در آن منطقه و یا املاک شخصی ارزانتر است.

یکی از مهمترین دلایل ارزانی این املاک باورهای نادرست مردم نسبت به آنها است که همواره املاک اوقافی را به چشم املاک غیر مطمئنی نگاه می کنند که هر لحظه امکان دارد آن را از دست بدهند. به هر حال عدم آگاهی مردم باعث شده است این املاک وجهه مناسبی در جامعه نداشته باشند.

باور نادرست دیگری که در رابطه با این املاک وجود دارد این است که مردم فکر می کنند پس از گذشت 99 سال، در واقع زمانی که اقساط به پایان می رسد، این املاک باید به اوقاف بازگردانده شود که مطابق قوانین موجود این طرز تفکر کاملا نادرست است.

ساخت و ساز املاک اوقافی

نکته بعدی که باید به آن اشاره کنیم این است که، ساخت و ساز املاک اوقافی برعکس باور عامه، هیچ ایرادی نداشته و در واقع از نظر قانونی منعی برای این ساخت و ساز وجود ندارد.

البته تنها مسئله در مورد ساخت و ساز در زمین های اوقافی این است که باید پیش از ساخت و سال از اداره اوقاف استعلامی گرفته شود و مبلغی جهت عوارض نیز پرداخت گردد.

اسناد ملکی و اوقافی چه تفاوتی با هم دارند؟

سند ملکی شش دانگ است و در قالب یک جلد و یا گاها بیش از یک جلد می باشند. در اسناد ملکی باید حدود اربعه یعنی ضلع غربی، شرقی، شمالی و جنوبی به درستی تعیین شده باشد . نکته دیگر این که در این اسناد باید نام مالک و یا مالکین قید شود . همچنین دارا بودن شماره پلاک ثبتی از دیگر ویژگی های سند ملکی است که ملک در واقع با آن شماره ها شناسایی می گردد. همچنین دارا بودن شماره قطعه و صفحه ملاحظات نیز از مهمترین بخش های سند ملکی به حساب می آید.

این اسناد توسط اداره ثبت اسناد و املاک صادره شده و دست نخورده بودن منگوله و اوراق آن از اهمیت بسیاری برخوردار است.

این اسناد باید صفحه نقل و انتقال داشته باشند که حتما نام آخرین مالک در آن درج شده است. در صورت نقل و انتقال این کار باید در دفاتر اسناد رسمی انجام گردد.

در هنگام خرید ملک مسکونی توجه داشته باشید اسناد وقفی نیز مانند اسناد ملکی داری شماره ثبت، شماره پلاک، هویت ملک، شماره قطعه، صفحه ملاحظات و … هستند.

اما مساله بسیار مهم در مورد املاک اوقافی این است که این اسناد اختیار تام را به مالک ملک نداده و مالک این زمین ها باید نقل و انتقال ملک خود را با اجازه اوقاف انجام دهند. همچنین باید در این نوع اسناد مبلغی که مالک موظف است به صورت سالانه به اوقاف پرداخت کند درج شود.

در نهایت هم باید بدانید که اسناد ملکی شش دانگ از اسناد اوقافی ارزش بیشتری دارند و این دو با یکدیگر برابر نیستند.

مهمترین وقف های تهران کجاست؟

مجتمع تربیتی متقین

مجمع تربیتی متقین از بزرگترین املاک وقفی تهران است که مطابق وقف نامه آن ملک جهت نگهداری و تحصیل پسران و دختران بی بضاعت و یتیم، وقف شده است.

بازار بزرگ تهران تهران

50 درصد از بازار تهران نیز وقفی است. وزیر علی آبادی یکی از بزرگترین موقوفات را انجاد داده است که شامل سه پاساژ و چندین و چند مغازه می شود.

مشیر السلطنه

مشیرالسلطنه از رجال قاجاری، زمین های بسیاری را در غرب تهران وقف کرده است که در وقف نامه آن عنوان شده است که این وقف جهت اموری چون تعزیه، سادات نیازمند، خرید کتب علمی، فقرای اهل علم، ساخت مسجد و… انجام گرفته است.

بیمارستان شهدای یافت‌ آباد

این بیمارستان توسط محمدولی فرمانفرماییان جهت معالجه رایگان بیماران در سال 1340 وقف شده است.

بزرگترین واقف بعد از انقلاب

فردی با نام علی اکبر بجستانی مقدم کسی است که پس از انقلاب با وقف املاک بسیاری به آستان قدس رضوی، خود را به عنوان بزرگترین واقف پس از انقلاب معرفی کرد.

خرید خانه اوقافی

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که به دلایل گوناگون از جمله کم بودن بودجه جهت تهیه ملک، در جست و جوی خرید ملک هستید، می توانید با رفتن به سایت ساکنین جهت خرید املاک اوقافی اقدام کنید.

سایت ساکنین این امکان را به شما می دهد تا اطلاعات کاملی از ملک مورد نظر خود در اختیار گرفته و عکس هایی از آن ملک را نیز مشاهده کنید و با توجه به بودجه خود بهترین انتخاب را انجام دهید.

منبع : وبلاگ مسکن ایران

نظر خود را ارسال كنيد